Tüp Mide Nedir?

Tüp Mide Nedir, Günümüz modern çağında sıklıkla uygulanan cerrahi işlemlerden biri tüp mide ameliyatıdır. Mide küçültme olarak bilinen tüp mide ameliyatları ile mide, uzun ince bir tüp haline getirilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir

Bu operasyonlarda laparoskopi yöntemi olan kapalı ameliyat ile midenin 80’i kesilerek alınmaktadır. Bu yöntem ile midenin gıda alım kapasitesi düşürülmektedir.

Tüp mide operasyonu gerçekleştirilen kişilerin iştahı azalmakta, insülin dirençlerinin kırılması sağlanmaktadır.

Mide küçültme ameliyatları ortalama olarak 1-1,5 saat sürmektedir. Tüp mide ameliyatlarında, mide giriş ve çıkış bölümleri korunarak sindirim sistemindeki devamlılık aynen sağlandığı için bu operasyonlarda risk  düşüktür ve ameliyat sonrası yan etkiler oldukça azdır.

Marmara Cerrahi, obezite ile mücadele eden Bariatrik doktorlarımız ile tüp mide ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Uzman doktorlarımız hasta ve danışanların tüm sorularını cevaplayarak, süreç boyunca gereken  desteği sağlamaktadır.

Bilindiği üzere tüp mide ameliyatları, en etkili ve risk oranı en düşük cerrahi operasyonlardan biridir. Tıptaki adı ile sleeve gastrektomi olarak bilinen tüp mide ameliyatları, tüm bu olumlu yönleri ile mide küçültme adına en sık uygulanan operasyonlardır.

Mide küçültme ameliyatlarından  bir diğeri olan gastrik bypass ameliyatları, yalnızca özel durumlarda tercih edilmektedir. Tip 2 şeker hastaları ve insülin kullanımı bulunan hastalarda ya da VKİ`si yüksek kişilerde gastrik bypass yöntemi mide küçültme ameliyatları arasında ilk tercih olarak yer almaktadır.  Ayrıca mide küçültme ameliyatı olup tekrar kilo olan kişiler içinde 2. ameliyat olarak gastrik bypass ameliyatı tercih edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Kişilerin tüp mide ameliyatı olabilmek için bazı şartları taşıması gerekmektedir.

Bunlar;

– Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde olan ileri derece obez olanlar,

– Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olup şişmanlık sebebiyle tip 2 şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı ve uyku apnesi sorunları olan kişiler,

– Tip 2 şeker ve metabolizmal bozuklukları olan vücut kitle indeksi 30-35 arasında olan hastalarda doktor kararı ile,

yapılmaktadır. Bu şartların dışında obezite ameliyatları kişilerin estetik olarak iyi hissetmeleri ve  vücutlarının daha iyi görünmesi için yapılmamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatında Yaş Sınırı Nedir?

Tüp mide ameliyatları, 18-65 yaş arasındaki uygun hastalara yapılmaktadır. Bu yaş aralığında bulunan kişilerin tüp mide ameliyatına uygun olabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen Vücut Kitle İndeksi değeri olan 35 üzerinde olmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra 18 yaş altı ve 64 yaş üstü hastalarda obezite derecesi ve kişinin sağlık durumu değerlendirilerek hekim kararı ile tüp mide ameliyatı yapılabilmektedir. Ayrıca 18 yaş altı kişiler için ebeveyn onayı da başlıca kriterler arasında yer almaktadır.

Tüp mide ameliyatları sonrasında %20-30 oranında görülen geri kilo alımı, kaçak ve darlık gibi komplikasyonlar neticesinde revizyon ameliyatları yapılabilmektedir. Bu operasyonların gerçekleştirilmesi nispeten daha güçtür ve uzman cerrahlar tarafından yaptırılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı ve Normale Dönüş Süreci

Günümüzde tüp mide ameliyatları, karında açılan küçük kesikler ile yapılmaktadır. Bu kesikler santimetrik kesilerdir ve hastalar ameliyat sonrası ciddi boyutlara ulaşan ağrılar ile karşılaşmamaktadır. Hastalara operasyon sonrası uygun ağrı kesiciler verilmektedir. İlk günün sonunda ağrıları azalan hastalar genellikle yürüyüş yapabilmekte ve yalnızca hafif basınç hissetmektedir. 2 haftanın sonunda ise hastalar ağır egzersizler dışında günlük faaliyetlerine dönebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatlarında İz Kalır mı?

Karın bölgesinden küçük kesiler açılarak yapılan operasyonların ardından çok ufak kesi izleri kalabilmekte ancak bunlar da ilerleyen birkaç ay içerisinde görünmez bir hal almaktadır.

tup-mide-kucultme-show-tv-doktor-hasan-abuoglu

Bu yazımızda Tüp mide nedir, kimlere uygulanır ve ameliyat sonrası iz kalır mı gibi sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalıştık. Merak ettiğiniz tüm sorular için iletişim numaralarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı fiyatları için, web sitemizde yer alan 2021 Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları yazımızı inceleyebilirsiniz.