Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Zayıflama Nasıl Olur?

Obezitenin her geçen gün daha fazla insanı hasta etmesi sebebiyle mide küçültme ameliyatlarına olan talep de her geçen gün artmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Zayıflama

Mide küçültme ameliyatları arasında en sık tercih edilen yöntem ise tüp mide ameliyatı olmaktadır. Bu ameliyat ile hastaların midelerinin %80’lik bir kısmı cerrahi müdahale ile alınmaktadır. Bu işlem sırasında midenin emilim mekanizmasında herhangi bir değişiklik yapılmazken, mide hacminin küçültülmesi yolu ise tüp mide ameliyatı sonrası zayıflama sağlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı İle Zayıflamanın Süreçleri

Elbette ki hastalar sleeve gastrektomi sonrasında hemen ideal kilolarına inmemektedir. Bunun için hastalara verilen özel diyetler ve egzersizler ile zaman içerisinde ideal kiloya ulaşmak mümkün olmaktadır.

mide küçültme ameliyatı sonrasında hastalarımız ilk olarak sıvı beslenme ile zayıflama süreçlerine başlamaktadır. İşlem görmüş ve tekrardan oluşturulmuş midenin görevlerine yeniden alışabilmesi için sıvı beslenme sürecin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Yeterli iyileşmeleri gösteren hastalarımızın zayıflama süreçlerinde ikinci aşamayı ise püre halinde ki besinler ile beslenmeleri almaktadır. Katı gıdalara geçiş aşaması olan püre beslenme düzeninde tüp mide ameliyatı olan hastaların yeni mideleri hala asıl işlemine alışma sürecinde olmaktadır.

İyileşme aşamasında ki son adım ise hastalarımızın katı gıdaya geçişi ile tamamlanmaktadır. Tüm bu süreç içerisinde özellikle ilk dönemde hastalarımızda sıklıkla iştahsızlık görülmesi ise son derece normal olmaktadır.

Hastaların sleeve gastrektomi tam olarak iyileşmelerinden sonra ise asıl kilo verme dönemi başlamaktadır. Hastalarımızın iyileşmelerinden sonra verilen diyete ve egzersiz programlarına tam olarak uygulamaları durumunda 1,5- 2 yıl içerisinde fazla kilolarının %95 ile %100’lük bir kısmını verdiklerini görmekteyiz.

Tüp mide ameliyatı sonrası zayıflama için tüp mide ameliyatını tercih eden hastaların kısa süre içerisinde yüksek miktarlarda kilo vermesini sağlayan en önemli etken ameliyat sonrasında hastalarımızın küçülen mide hacimleri ve azalan açlık hormonları olmaktadır.

Ancak hastalarımızın en kısa süre içerisinde ideal kilolarına gelmelerini sağlayacak olan en önemli etken hastalarımızın kendileri olmaktadır. Onlara özel olarak hazırlamış olduğumuz diyet ve egzersiz programlarına tam olarak uymaları ve bunları hayat tarzı haline getirmeleri ile ancak kalıcı ve hızlı bir zayıflama söz konusu olabilmektedir.