Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2023

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Bu yazımızda sizlere Tüp mide ameliyatı fiyatları, hastanede kalış süresi ve ameliyat sonrası beslenme süreçleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Mide küçültme ameliyatları hastaların fazla kilolarını büyük ölçüde azaltarak, sağlık problemlerini iyileştirebilmektedir.

Tüp Mide ameliyatları, hastalıkların  iyileştirilmesinde amaca hizmet eden bir araç olarak görülmelidir. Ancak amacın gerçekleştirilebilmesi için hastaların motivasyonu ve disiplini de önemli kriterlerdir.

Tüp mide ameliyatlarının her hasta üzerinde ki etkinliği farklı olarak gözlemlenmektedir. Ortalama olarak hastalar fazla kilolarının büyük bir kısmını ilk yılın sonunda verebilmektedir. Ancak ağırlıkları ameliyattan kısa bir süre sonra stabilize olan hastalar da bulunmaktadır.

Tüp mide  ameliyatı olacak kişilerin vücut kitle indeksleri ne kadar yüksek değerlerde seyrediyor ise o hastanın ameliyat sonrası komplikasyon yaşama riski de o kadar büyüktür. Bu nedenle hekimler tarafından ameliyat öncesinde preoperatif diyetler verilerek, hastaların ameliyat öncesi vücut kitle indekslerinin düşürülmesi amaçlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Kişilerin tüp mide ameliyatı olabilmek için bazı şartları taşıması gerekmektedir.

Bunlar;

– Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde olan ileri derece obez olanlar,

– Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olup şişmanlık sebebiyle tip 2 şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı ve uyku apnesi sorunları olan kişiler,

– Tip 2 şeker ve metabolizmal bozuklukları olan vücut kitle indeksi 30-35 arasında olan hastalarda doktor kararı ile,

yapılmaktadır. Bu şartların dışında obezite ameliyatları kişilerin estetik olarak iyi hissetmeleri ve  vücutlarının daha iyi görünmesi için yapılmamaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Mide küçültme ameliyatlarından biri olan tüp mide ameliyatlarının maliyetlerini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Tek bir değişkene bağlı olmayan bu faktörler, hastanın genel durumu ve sağlık durumu, ameliyatın gerçekleştirileceği yer gibi kriterler çerçevesinde etkili olmaktadır.

Tüp mide ameliyatlarının zorluk derecesi operasyon süresini etkileyebildiğinden bu durumda maliyet açısında değişkenliğe sebep olabilmektedir.

Bu nedenle tüp mide ameliyatı fiyatları için iletişim numaralarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları;

– Operasyonun gerçekleştirileceği klinik veya hastaneye

– Hastanın genel sağlık durumuna

– Operasyon sonrası hastanede yatış süresine

– Operasyon türüne

– Operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahın deneyimlerine

göre değişiklik göstermekte, ve bu kriterler çerçevesinde belirlenmektedir.

Peki, tüp mide ameliyatlarında hastanede kalış süresi neye göre belirlenir?

Operasyon sonrası hastanede kalış süresi her hasta ve hastane için farklılık göstermektedir. Bilindiği üzere her lokasyondan her hastaneye varış zamanı aynı değildir. Bu varış süresi, hastanın anlık sağlık durumu, planlanan operasyon türü, operasyon sonrası hastanın durumu, gerçekleşen komplikasyonlar ve hastane rutinine bağlı durumlar ile hastanede kalış süresi belirlenmektedir.

Ancak genel olarak hastalar, mide tüp ameliyatı sonrasında kayıt altına alınarak, ameliyat sonrasını takip eden iki gün içinde taburcu edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatları sonrasında doğru diyet ve yeme tekniklerini uygulamak, kilo kaybını artımak ve komplikasyonları önlemek adına oldukça önemlidir. Bu doğrultuda yeme içme alışkanlıkları tamamen değiştirilmelidir. Zamanında ve doğru besinler alınmalıdır.

Tüp mide operasyonları sonrasında uyulması gereken temel kurallar bulunmaktadır.

Bunlar;

– Sağlıklı ve dengeli beslenmek

– Protein açısından zengin, karbonhidrat açısından düşük besinler tüketmek

– Kan şekeri ve insülin direncini sabit tutmak

– Yeteri kadar su tüketmek

– Atıştırmayı kesmek ve temel öğünleri atlamamak

– Şeker alımını mümkün mertebe azaltmak

şeklinde sıralanabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında yeterince sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Gün içinde sürekli olarak küçük yudumlar ile bol bol su içilmelidir.

Ayrıca, operasyon ile birlikte başkalaşıma uğrayan midede bulantının önüne geçmek ve ishali önlemek adına gazlı içecek, yoğun meyve suları, aşırı sıcak ve soğuk içeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Mide küçültme ameliyatlarından olan tüp mide operasyonları, kilo verme döneminde alınan kalorinin yakılandan az olması durumunda vücut kendi besin rezervlerini kullanarak zayıflama sürecini hızlandırmaktadır.

Özellikle bu durum karşısında kas erimesinin önüne geçmek adına, yeteri kadar protein alınması çok önemli bir husustur. Kilonun dengelenmesi ile kişiler enerji ihtiyaçlarını yiyeceklerden alarak beslenme önerilerine dikkat ettikleri takdirde kas erimesi engellenebilmektedir. Bu süreçte doktor kontrolünde spora başlanması da istenilen sonuçların alınması adına büyük önem taşımaktadır.

Tüp mide ameliyatı süreçleri ile ilgili detaylı bilgi için web sitemizde yer alan Tüp Mide Ameliyatı yazımızı okuyabilirsiniz.