Mide Küçültme Ameliyatlarını Devlet Karşılıyor mu?

Mide Küçültme Ameliyatlarını Devlet Karşılıyor mu?

Çağımızın en büyük sorunu olan obeziteyle savaşmak için zayıflama tek seçenek olmaktadır.

Ancak egzersiz ve diyet ile ideal kilolarına ulaşamayan hastaların tüp mide ameliyatları gibi cerrahi müdahalelere ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ameliyatların belirli bir mali yükü bulunmasından dolayı da obezite ile savaşan hastaların en çok merak ettiği konuların başında mide küçültme ameliyatların devlet tarafından desteklenip desteklenmediğidir.

Sizler de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız o zaman hemen söyleyelim devlet ciddi obezitesi bulunan hastalıklara cerrahi müdahalede bulunmasını karşılamaktadır. Ancak bunun için hastalarda bazı özellikler aranmaktadır.

Devlet Hangi Şartlarda Mide Küçültme Ameliyatlarını Karşılar?

2018 yılından bu yana devlet tarafından karşılanan mide küçültme ameliyatlarında hastalarda aranılan birinci gereklilik hastaların vücut kitle indekslerinin 40’ın üzerinde bulunmasıdır.

Eğer vücut kitle indeksi>35 ise ancak 40’ın altında ise o zaman masrafların karşılanması için hastalarda obezitenin sebep olduğu diyabet ve tansiyon gibi ek hastalık şartları aranmaktadır. Bu şartları yerine getiren hastaların ameliyat masraflarının büyük çoğunluğu devlet tarafından karşılanmaktadır.

Devletin belirlediği sınırlar içerisinde olan hastalarının ameliyat masraflarının karşılanabilmesi için ameliyatların devlet hastanelerinde yapılması gerekmektedir. Özel hastanelerde yapılan ameliyatlar hiçbir şekilde devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Bunların yanında ülkemizde de hızla gelişen sigorta sektörü hastaların özel hastanelerde de mide küçültme ameliyatlarını daha düşük maliyetler ile gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır.