Tüp Mide Ameliyatı

Sleeve Gastrektomi diğer bir ifadeyle tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Mide, cerrahi bir işlem sonucu bir tüp haline getirilir. Sindirim sistemi organları incelendiğinde hepsi ince uzun borular şeklinde olduğu görülür. Midenin bu sistemde bir istisna olmasının sebebi daha çok gıda alabilmesi ve depo yapabilmesi için boru görünümünde değil kese şeklinde bir yapısı vardır.

Ameliyatla midenin bir bölümü geri dönüşü olmayacak şekilde alınır. Bu operasyonda mideye bir tüp veya yabancı bir cisim yerleştirilmez. Midenin bu operasyondan sonra tüp şekline benzemesi nedeniyle tüp mide ameliyatı olarak isimlendirilir.

Mide hacminin küçülmesi yanında mideden salgılanan açlık hormonu üzerinde ciddi etkisi bulunur. Yemeğe karşı olan istek azalır, kişilerin açlık hissinde ciddi bir azalma yaşanır. Tüp mide ameliyatı ortalama 1,5 saatte gerçekleşmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatında merak en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de ameliyatın kimlere ve hangi yaş grubuna uygun olduğudur.

Vücut kitle indeksi 40 kg/ m² üzerinde yani morbid obez olanlar.
Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan ve aşırı şişmanlığa bağlı hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet gibi rahatsızlıklar yaşayanlar için uygundur.
Mide küçültme ameliyatının uygulandığı yaş grubu 18-65 arasıdır. Ameliyat için uygun olması için kişinin vücut kitle indeksinin 35 ve üstü bir değere sahip olması gerekir. 18 yaş altı durumlarda mide ameliyatının uygulanması için hekim kararı ve ebeveyn onayı şarttır. 65 üstü durumlar için bireyin sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği değerlendirmeye alınır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kaç Kilo Verilir?

İstanbul merkezimizde Tüp mide ameliyatı olan hastalar, bu süreçten 5 yıl sonra kilolarının yüzde 60’ını kaybetmiş olurlar. Sağlık beslenme planı uygulayan ve düzenli egzersizler yapan hastalar, 2 yıl içerisinde kilolarının yaklaşık yüzde 80’lik kısmından kurtulmaktadır. Mide küçültme ameliyatından sonra vitamin ve mineral desteğinin alınması şarttır. Uzun süreler sonunda mide küçültme ameliyatı etkisini kaybederse, başvurulan yeni ameliyat yöntemi gastrik bypass olmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrası yeniden kilo alma oranı yüzde 15 seviyesindedir. Kilo alımına engel olmak için hasta yakından takip edilmelidir. Kişi aynı zamanda psikolog ve diyetisyenlerin takibi altına alınır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Normale Dönüş Süreci Nedir?

Tüp mide ameliyatında karın kasları ve zarları kesilmemesi sebebiyle ameliyat sonrası ciddi ağrılar yaşanmaz. Mide küçültme ameliyatından sonraki akşam yürümeye başlanır. Hastada ilk gün gerginlik ve basınç hissi olabilir, ağrı kesicilerle bu durum giderilmektedir. Ameliyatı başarılı geçen hastalar 5 gün sonra iş hayatlarına dönebilir. Ameliyat sonrası süreç içerisinde beslenme kurallarına uyulması oldukça önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatından sonra beslenme tarzı değişikliği en önemli adımdır. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler kurallar bulunur.

Gazlı içecekler ömür boyu yasaktır.
Tüp mide ameliyatından sonra ilk 10-14 gün sıvı beslenilir.
Sıvı ve katı gıdalar bir arada tüketilmemelidir.

Tüp Mide Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Zayıflama Nasıl Olur?

Mide Küçültme Ameliyatlarını Devlet Karşılıyor mu?

 

Ameliyat sonrası az miktarda beslenme ile doyulabildiği için bu besinlerin yüksek kaliteli gıdalar olması gerekir. Tavuk, balık, yumurta, peynir, yoğurt gibi protein ağırlıklı beslenilmelidir.
Tüp mide ameliyatı sonrası B12 vitamini hap şeklinde kullanıldığında yeterince emilemeyebilir. Bu durumda B12 takviyesi dilaltı hap veya iğne olarak kullanılabilir
Sebze, yeşillik, meyve ve kuruyemiş beslenme düzeninde her zaman bulunmalıdır.
Uzman bir diyetisyen ve gerekirse endokrin uzmanı beslenme düzenini kontrol etmelidir.
Tüp mide ameliyatında hastanın doktoruna güveni ve aklındaki soruların cevaplarını tam olarak almış olması çok önemlidir.

Genel Cerrahi uzmanı cerrahi ekibimiz, obezite tedavisi ve cerrahisi alanında yıllarca çalışmış ve bir çok akademik araştırma yapmışlardır. Alanında binlerce başarılı cerrahi operasyona imza atan, başarıları kanıtlanmış doktorlarımız şimdi Marmara Cerrahi‘de sizlerin hizmetinde.

Türkiye ve Avrupa’da en çok aranan obezite cerrahisi umzanı doktorlarımız Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hasan ABUOĞLU ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Kamil YILDIZ, dünya standartlarında hizmet veren İstanbul’daki anlaşmalı özel hastanelerimizde HASTA KABULÜNE devam etmektedirler.

 

OBEZİTE KADERİNİZ OLMASIN

BİZİ ARAYIN

OBEZİTEYİ BİRLİKTE YENELİM

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma 8.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 16.00
Pazar 10.00 – 16.00

Biz Sizi Arayalım

    call-center

    +90 544 165 05 04

    Obezite Tedavisi Bilgi ve Danışma Hattı