Revizyon Ameliyatı

Mide Revizyon ameliyatı, daha önce uygulanan obezite cerrahisi sürecinin ardından hasta kilo veremez veya kilo almaya devam ederse uygulanan bir ameliyattır. İstanbul’da obezite cerrahisinde en çok aranan iki isim Doç. Dr. Hasan Abuoğlu ve Doç. Dr. Mehmet Kamil Yıldız revizyon cerrahisinde İstanbul Marmara Cerrahi’de hastalara güvenilir ve konforlu bir hizmet vermektedir.

Revizyon ameliyatı, daha önce uygulanan obezite cerrahisi sürecinin ardından hasta kilo veremez veya kilo almaya devam ederse uygulanan bir ameliyattır. İstanbul’da obezite cerrahisinde en çok aranan iki isim Doç. Dr. Hasan Abuoğlu ve Doç. Dr. Mehmet Kamil Yıldız revizyon cerrahisinde İstanbul Marmara Cerrahi’de hastalara güvenilir ve konforlu bir hizmet vermektedir.
Mide hacminin küçülmesi yanında mideden salgılanan açlık hormonu üzerinde ciddi etkisi bulunur. Yemeğe karşı olan istek azalır, kişilerin açlık hissinde ciddi bir azalma yaşanır. Revizyon ameliyatı ortalama 1,5 saatte gerçekleşmektedir.

Revizyon Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mide Revizyon ameliyatında merak en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de ameliyatın kimlere ve hangi yaş grubuna uygun olduğudur.

Vücut kitle indeksi 40 kg/ m² üzerinde yani morbid obez olanlar.
Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan ve aşırı şişmanlığa bağlı hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet gibi rahatsızlıklar yaşayanlar için uygundur.
Mide küçültme ameliyatının uygulandığı yaş grubu 18-65 arasıdır. Ameliyat için uygun olması için kişinin vücut kitle indeksinin 35 ve üstü bir değere sahip olması gerekir. 18 yaş altı durumlarda mide ameliyatının uygulanması için hekim kararı ve ebeveyn onayı şarttır. 65 üstü durumlar için bireyin sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği değerlendirmeye alınır.

Revizyon Ameliyatından Sonra Kaç Kilo Verilir?

İstanbul merkezimizde Revizyon ameliyatı olan hastalar, bu süreçten 5 yıl sonra kilolarının yüzde 60’ını kaybetmiş olurlar. Sağlık beslenme planı uygulayan ve düzenli egzersizler yapan hastalar, 2 yıl içerisinde kilolarının yaklaşık yüzde 80’lik kısmından kurtulmaktadır. Mide küçültme ameliyatından sonra vitamin ve mineral desteğinin alınması şarttır. Uzun süreler sonunda mide küçültme ameliyatı etkisini kaybederse, başvurulan yeni ameliyat yöntemi gastrik bypass olmaktadır. Mide Revizyon  ameliyatı sonrası yeniden kilo alma oranı yüzde 15 seviyesindedir. Kilo alımına engel olmak için hasta yakından takip edilmelidir. Kişi aynı zamanda psikolog ve diyetisyenlerin takibi altına alınır.

Revizyon Ameliyatı Sonrası Normale Dönüş Süreci Nedir?

Revizyon ameliyatında karın kasları ve zarları kesilmemesi sebebiyle ameliyat sonrası ciddi ağrılar yaşanmaz. Mide küçültme ameliyatından sonraki akşam yürümeye başlanır. Hastada ilk gün gerginlik ve basınç hissi olabilir, ağrı kesicilerle bu durum giderilmektedir. Ameliyatı başarılı geçen hastalar 5 gün sonra iş hayatlarına dönebilir. Ameliyat sonrası süreç içerisinde beslenme kurallarına uyulması oldukça önemlidir.

Revizyon Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Revizyon ameliyatından sonra beslenme tarzı değişikliği en önemli adımdır. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler kurallar bulunur.

Gazlı içecekler ömür boyu yasaktır.
Revizyon ameliyatından sonra ilk 10-14 gün sıvı beslenilir.
Sıvı ve katı gıdalar bir arada tüketilmemelidir.
Ameliyat sonrası az miktarda beslenme ile doyulabildiği için bu besinlerin yüksek kaliteli gıdalar olması gerekir. Tavuk, balık, yumurta, peynir, yoğurt gibi protein ağırlıklı beslenilmelidir.
Revizyon ameliyatı sonrası B12 vitamini hap şeklinde kullanıldığında yeterince emilemeyebilir. Bu durumda B12 takviyesi dilaltı hap veya iğne olarak kullanılabilir

Sebze, yeşillik, meyve ve kuruyemiş beslenme düzeninde her zaman bulunmalıdır.
Uzman bir diyetisyen ve gerekirse endokrin uzmanı beslenme düzenini kontrol etmelidir.
Revizyon ameliyatında hastanın doktoruna güveni ve aklındaki soruların cevaplarını tam olarak almış olması çok önemlidir. Bu alanda yıllarca çalışmış ve araştırma yapmış İstanbul obezite tedavisinin en aranan doktorları ve gözetiminde sorunsuz bir ameliyat geçirmek ve ameliyattan önce sorularınızın hepsine cevap almak için ‘ arayabilirsiniz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma 8.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 16.00
Pazar 10.00 – 16.00

Sizi Arayalım

    call-center

    +90 544 165 05 04

    Obezite Tedavisi Bilgi ve Danışma Hattı